Blog

Ako využívať VoIP telefonovanie v mobile?

Ako využívať VoIP telefonovanie v mobile?

Využívanie VoIP služieb v mobilnom telefóne je veľmi jednoduché. Samotné nastavenie vstupných údajov a hesiel do siete VoIP operátora je otázkou niekoľkých minút a je závislé od operačného systému smartfónu a samotnej VoIP aplikácie. Počas doby, keď je mobil zároveň pripojený k VoIP sieti, môžete neustále prijímať hovory na vaše mobilné telefónne číslo a zároveň na telefónne číslo pridelené VoIP operátorom.

VoIP telefonovanie cez mobil

Internetové pripojenie

Podmienkou pre využívanie VoIP služieb je internetové pripojenie. Najčastejším spôsobom pripojenia mobilu do internetovej siete bude spojenie cez zabudovaný wi-fi prijímač mobilného telefónu. Výhodou tohto spôsobu pripojenia je, že nemusíte platiť žiadne dodatočné poplatky za internetové služby a telefonovať môžete všade tam, kde je dostupný wi-fi signál. A kde sa wi-fi signál nachádza? Výborným príkladom je klasický router s wi-fi signálom (anténkou), ktorý je používaný kvôli pohodlnému bezdrôtovému pripojeniu notebooku doma alebo v kancelárii. Na týchto miestach trávi väčšina z nás podstatnú časť pracovného dňa. Po celý čas pritom môžete telefonovať za zlomok taríf vášho mobilného operátora a to z toho istého mobilného telefónu, pohodlne a bez dodatočných nákladov. Navyše je váš mobil stále dovolateľný zo všetkých sietí na GSM aj VoIP číslo.

Ďalším zdrojom wi-fi signálu sú tzv. hot-spoty. Hot-spoty sú zriaďované inštitúciami a komerčnými zariadeniami kvôli zvýšeniu pohodlia svojich zákazníkov. Jedná sa o wi-fi vysielače, ktoré vysielajú internetový signál. Vďaka nim sa môže každý, kto sa nachádza v dosahu signálu a má umožnený prístup, pripojiť do siete Internet napríklad so svojím notebookom. Väčšina z nich sa nachádza v hoteloch, na letiskách, v reštauráciách a kaviarniach, rôznych inštitúciách a nákupných strediskách.

Zaujímavým spôsobom môže byť aj využívanie mobilného internetu pre VoIP hovory z vášho mobilu. Jediným faktorom, ktorý od tohto spôsobu pripojenia môže odrádzať potreba dátového balíka od mobilných operátorov za prenos dát cez mobilný internet – v prípade VoIP prenos paketov s komprimovaným digitalizovaným hlasom.

Prečo využívať VoIP v mobile?

Dôvodov na využívanie VoIP služieb v mobilnom telefóne je skutočne veľa. Všetky sa v konečnom dôsledku točia okolo úspory prostriedkov za telefonovanie. Najväčším lákadlom sú nízke ceny taríf volaní do zahraničia, či do tuzemských sietí, ale aj ušetrené prostriedky na stolový telefón. Cenník taríf VoIP služieb nájdete na našej stránke v sekcii Cenník hovorov VIPTel.

Keď zoberieme do úvahy to, že VoIP sieť nepozná geografické hranice, zistíme, že VoIP mobil je ideálnym spoločníkom na dovolenke, zahraničnej služobnej ceste či pracovnom pobyte. Zo zahraničných destinácii môžete telefonovať domov bez roamingových poplatkov či dokonca zadarmo, ak voláte do siete vášho VoIP operátora.

Podporuje môj mobil VoIP?

Mobily, ktoré umožňujú VoIP telefonovanie môžeme rozdeliť do dvoch hlavných kategórií. Prvou kategóriou sú mobilné telefóny, ktoré umožňujú VoIP volania priamo. To znamená, že v rozhraní mobilného telefónu sa nachádza VoIP klient (softvér) inštalovaný výrobcom mobilného telefónu. Toto predstavuje najjednoduchší spôsob a telefonovanie cez VoIP je iba otázkou vloženia prístupových údajov a hesiel do siete VoIP operátora v príslušných poliach mobilného telefónu. Druhou kategóriou sú mobilné telefóny, ktoré pre využívanie VoIP služieb potrebujú VoIP klienta nainštalovať dodatočne. VoIP klientov pre mobilné telefóny je v súčasnosti k dispozícii dostatok. Zoznam doporučených softwérových telefónov, ako aj jednotlivé nastavenia na zariadeniach iOS a Android nájdete v sekcii VoIP zariadenia.

Zistite viac o výhodách VoIP programov VIPTel.

Späť na zoznam